Söz Geçirilemeyen Sapiensler!

29.09.2016
M.Talip Girgin 2020 öncesi...
Aslında bizim mücadelemiz deniz üzerinde balık tutan ekipmanların çeşitliliği ile değil. Bizim mücadelemiz cehalet ile cehalet öyle bir yerleşmiş, öyle bir benimsenmiş ki muhatapları tarafından; (İstisnalar hariç, sözüm dürüst insanların bulunduğu meclisten dışarı!) cehalet bunların tüm hücrelerine kadar inmiş, kök salmış! Hatta cehalet ile cahiller ısım akraba olmuşlar! Yedi düvel akademisyenler, enstitüler, dernekler, kanaat önderleri bir araya gelmiş tüm cahillerin sefillik edebiyatı arkasına sığındığı kalkanlarını söküp atamamışlar!

Sen istediğin kadar yaz çiz kanun yasa çıkar ne yazar, kime yazar, kim okur? İlim irfan sahibi, kendini geliştirmiş insanları tenzih ediyorum. Onlar elbette okur. Onlar elbette yazılanın önemini bilir ve yasaları önemserler. Ancak sözüm ona cahil cehalet içinde olanlardır. Yani gazete, kitap, tebliğ okumayan, televizyon haberlerini (Tüm kanallar) dinlemeyen, dünya da memlekette ne olduğundan habersiz yaşayan insanların tek bir hedefi vardır; en çok tutan, en çok satan olmak!

Aslında bizim mücadelemiz kendisine başkan (Kooperatif başkanı), reis ( Denizci kaptan) denilmesinden hoşlanan kişilerin kendisini yıllardır geliştirememiş olması ve kendisi gibi camiasının da kendilerini cahillik kalkanı ile savunmaya çalışmalarından kaynaklanmaktadır. (Aman dileyene vurmayan devletiz) Oysa yüzlerce binlerce insanı ilgilendiren memleketimizin geleceğini ilgilendiren konularda başkan da reiste "cahil" değil, bilgili olmak zorundadır!

Bunların bilgilerinin veya cahilliklerinin adamına göre göreceli olması ise ayrı bir muammadır. Dişlerine göre kolay lokma buldukları zaman sanırsın her biri "piri Reis veya Barbaros Hayrettin paşa!" ne güzelde kollarını iki yana açarak anlatırlar the fish in yakamozda deniz feneri gibi çaktığını!

Lokmalarına tüyü bitmemiş yetimin hakkını karıştıranlar işin kolayını bulmuşlar. Sıkıştıklarında ele geçtiklerinde, muhakemede huzura çıktıklarında; Sevgili savcım, sevgili hakimim; biz cahiliz biz okuma yazma bilmez, bilsek bile okumaya zaman bulamayan, işten eve evden işe giden zavallı fishermanlarız! Ülkemiz insanlarına ucuz the fish yedirmeye çalışıyoruz!

İşte Aysbergin görünen yüzü; görünmeyen yüzünde sözde cahil insanların egemenlik kurduğu okyanuslar var! Söz geçirilemeyen sapiensler!

Biz neyin mücadelesini veriyoruz Salim abi?

Hani yani verdikte ne oldu, Alim abi (!) Mahmut abi, Yaşar abi...?

Bu mücadele içinde fiziksel dürtülere maruz kalan ağabeylerimize, arkasından yapılan dedikodulara, itibarsızlaştırmak için yapılan hakaretlere, edilen küfürlere maddi manevi zarar gören gönüllü neferlere gazi madalyası mı verildi?

Alın ulan sizin olsun; geberene, tıksırana kadar yiyin!
Yemezseniz namertsiniz!

Oltacı!

Yorum Yaz

Yazarın Diğer Yazıları

 • Tarihte bugün: 16 Haziran...

  İğneada da neler oldu?1) -Öğleden evvel bir balıkçı teknesi İğneada limanından ayrıldı ve dalyan dediğimiz bölgede su üstü lüfere çevirdi tam 24 a...

 • Türkiye Üçüncü Nükleer Sa...

  Çünkü NÜKLEER SANTRAL projeleri hazır. 12 MİLYON AVRO'YA ihtiyaçları var ama paraları yok!...

 • ÜYE OLMADAN ÖNCE OKUNMALI...

  İğneada'lı hemşehrilerim, arkadaşlarım, dostlarım ve akrabalarım. İğneada...

 • Bir el de sen uzat!...

  Evet sevgili arkadaşlar ve hemşerilerim. 2015 yılı bir milattır! İğneadamız için değişim rüzgarlarının estiği bu günlerde, Sivil Toplum Kuruluşu (İsge...