ÜYE OLMADAN ÖNCE OKUNMALI!

30.01.2016
M.Talip Girgin 2020 öncesi...

İğneada'lı hemşehrilerim, arkadaşlarım, dostlarım ve akrabalarım. İğneada'ya veya çevre köylerine sonradan gelip yerleşmiş ve kalan ömrünü kısmen ( yazları gelen) veya tamamen (yaz, kış kalan) İğneada'da yaşama kararı vermiş misafirlerimiz, bizim insanımız!

Öncelikle ben bu yazı dizisini, İğneada'da olanları analiz etmek ve İğneada-mızın geleceğini birlikte inşa etmek ve bu olguya dikkat çekmek adına yazıyorum. Herkesin aklına yeni fikirler gelebilir veya herkesin var olan bir fikrini, düşüncesini istişare etmek; hayata geçilebilinir olanları hayata geçirmek için mücadele verecek arkadaşlarımızı (İSGEDER) derneğimizin çatısı altında ortak çalışmaya davet ediyorum.

Ben İğneada'lıyım veya İğneada'da yaşıyorum, yaşayacağım diyen herkesin beyin olarak, beden olarak gücü nispetinde maddi manevi 'bende bu oluşumda elimi taşın altına koymak istiyorum' demesini bekliyorum. Zira, yeni bir yapılanma modeli oluşturmaya çalışan İğneada Sosyal Gelişim Derneğimiz varken; buna ilgi alaka, duyarlılık göstermeden yapılan bireysel çıkışlar veya dış kaynaklı, gelişen olayları maniple etmek; siyasal ve duygusal yöntemlerle algı operasyonu yaparak insanlarımızı kandırmaya yönelik kurgulanmış organizasyonlarda boy gösteren bireyler kesinlikle derneğimiz de ciddiye alınmayacaktır!

Aynı zamanda sanal medya'da partizan kimliklerini öne çıkarıp hiç tanımadığı kendi yurdum insanına, sırf kendi düşüncesinde olmadığı için hakaret eden, toplumun huzur ve gelişimine katkı sağlamak adına paylaşımda bulunmayan, kendinde olmayan özellikleri bir başkasında arayan ve o kişiyi sorgusuz infaz edenler üye yapılmayacaktır!
Evrensel ve geleneksel örf ve adetlerimize sahip çıkmayan; batının şımarık oğlan tiplemesini örnek alıp kendi halkına mana bulan, kendi ülkesini küçük düşüren söz ve paylaşımlarda bulunanlar üye yapılmayacaktır!

Bu ülke insanının dini, inancı ve duyguları ile alay edenler, en önemli değerlerimizden Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği çizgiden sapmayan insanların dışında; Atatürk'ün kimliği arkasına sığınmış ve onun manevi değeri ile bütünleşmiş  olan halkın içine sadece; 'Ben de Atatürkçüyüm' diyerek; kendini koruma altına almaya çalışan, gelişime kapalı, sosyalleşmeye önem vermeyen, ahlaktan yoksun çevre ilişkilerine önem vermeyen, kısacası toplum içinde saygınlığını korumayanlar üye yapılmayacaktır. ( En azından kendilerini resetleyene kadar bu böyle olacaktır ve bu vaziyette olanlar lütfen gelmesin!)

İğneada Sosyal Gelişim Derneğini kendi çıkarları için kullanmak isteyen hiçbir partinin güdümünde değildir ve olmayacaktır! Ancak İğneada ve İğneada'lılar için cidden bir şeyler yapmak isteyen bizim bölgemizin, İllerimizin siyasal aktörleri ve STK ile iş birliğimizi parti gözetmeksizin sürdüreceğiz. Derneğimize bu anlamda faydası olan her kim olursa derneğimiz tarafından takdir edilecektir.

İğneada Sosyal Gelişim Derneği 'Önce İnsan'
Diyerek üzerine önemli bir misyonluk yüklenmiştir. Tabi ki devlet kurumlarının da hemen hepsinin mevzuatında, yönetmeliğinde veya tüzüklerinde 'önce insanı ele almışlardır. İyi ya, bende bu derneği kurarken ortak yönümüz olan 'Önce İnsan' ilkesinden yola çıkarak bu güne kadar bölge insanımızın sorunlarına niye el atılmamış bunu araştırmak, sorgulamak ve bundan sonra unutulmaması için yola çıktım!

Kurumların alışa gelmiş düzeninde biraz hareket getirmek; bölge insanımıza bereket sağlamak için bizler dernek üyeleri, gönüllü olarak kolları sıvadık. Karınca misali en azından niyetimiz belli. Dudak bükenler, bunlardan bir şey olmaz geyiği edenler, Aaa bu başkan şu partiliymiş, Aaa başkan bu partiliymiş falan filan küçük hesap peşinde koşan koca beyinlilerin bu derneğin kendilerinin menfaati için kurulduğunu anlayana kadar, anlatana kadar elbet biraz göbeğimiz çatlayacak!

Ancak bu önlenemez denilen cehaletin önüne geçeceğiz arkadaşlar! Kalın kafaları törpüleyeceğiz, İçinde beyin olmayanlara beyin takviye edeceğiz ama seve seve ama seve seve biz bu tür insanları el birliği ile izaha getireceğiz arkadaşlar!!! Bölgemizde toplumsal barışı ve huzuru sağlamak için buna mecburuz. Bölgemizin her alanda kalkınması için mücadele etmeliyiz!

İğneada ve İğneada da yaşamak isteyenler adına bazen ironi yaparak, bazen duygusal ama realitenin dışına çıkmadan size gördüğümü, yaşadığımı ve hissettiğimi zaman zaman aktarmak istiyorum. Hatta bu konuda ortak çalışmalar yapabiliriz. Burada tarafımızdan herhangi bir partizanlık eylemi söz konusu değildir. Derneğimizin içinde her partiden her renkten insan vardır ve bununla gurur duyuyorum. Bizim ortak mücadelemiz de sen,ben olmayacak, sadece 'BİZ' olacağız. Herkesin kalbinin bir köşesinde gün yüzüne çıkmak isteyen insanlığa sesleniyorum; birlikte çalışmaya var mısınız?

Yani şunun için söylüyorum yarın çok geç olabilir! 

Saygı ve sevgilerimle...

Yorumlar

 • mahmut yildiz

  Talip abi öncelikle seni tebrik ediyorum bir kardeşin olarak sormak istiyorum İgneada'lı olmak ve orada yasamak gerekiyor mu? İgneada'yı görmüş; imkanı olsa orada yasamayı arzu eden biri derneğinize üye olamaz mı yada uzaktan da olsa İgneada'ya destek veremez mi? Mesela ben imkanım olsa ömrümün son demlerinde orada bir köy de yasamak isterdim. İgneada'yı layığı ile koruyun saygılar... CEVAP: Sevgili Mahmut kardeşim öncelikle teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla derneğimize üye olmak için burada yani İğneada da yaşama zorunluluğu var mı diye soruyorsun. Hayır böyle bir zorunluluk yok. Nerede olursanız olun derneğimizin tüzüğünü ( http://img.igneadasosyalgelisimdernegi.org/dokumanlar/dokuman-3pd3oodmqrp41ur77f8r.pdf ) okuyup benimsediğiniz taktirde derneğimize üye olabilirsiniz. Üstelik eski dostluğumuz olan amatör olta balıkçısı arkadaşlarımızı aramızda görmek bizi memnun eder. Üye olmak için ana sayfada bulunan üyelik kısmına tıklayıp orada yazılanları takip ederek üye olabilirsiniz. İğneada'yı koruma kısmına gelince inanın İğneada'lılar bu güne kadar buna özen göstermişlerdir. İğneada'yı son günlerde sanki başkaları koruyormuş veya İğneada gerçekten yağmalanıyormuş gibi taşeronler tarafından algı operasyonu yapılarak olaylar siyasi olarak saptırılmaktadır. Bunlara inanmayın iğneada da gezilecek görülecek doğayı yaşayacak çok yer var ve ben buradayım! Selam ve sevgilerimle...

  20.03.2016

Yorum Yaz

Yazarın Diğer Yazıları

 • Söz Geçirilemeyen Sapiens...

  Aslında bizim mücadelemiz deniz üzerinde balık tutan ekipmanla...

 • Tarihte bugün: 16 Haziran...

  İğneada da neler oldu?1) -Öğleden evvel bir balıkçı teknesi İğneada limanından ayrıldı ve dalyan dediğimiz bölgede su üstü lüfere çevirdi tam 24 a...

 • Türkiye Üçüncü Nükleer Sa...

  Çünkü NÜKLEER SANTRAL projeleri hazır. 12 MİLYON AVRO'YA ihtiyaçları var ama paraları yok!...

 • Bir el de sen uzat!...

  Evet sevgili arkadaşlar ve hemşerilerim. 2015 yılı bir milattır! İğneadamız için değişim rüzgarlarının estiği bu günlerde, Sivil Toplum Kuruluşu (İsge...